Ekologiczna jazda – use case

Naszym celem było stworzenie w istniejącej aplikacji miejsca, w którym użytkownik mógłby śledzić swoje postępy w ekologicznej jeździe.

Nasze pierwsze podejście zakładało przedstawienie użytkownikowi wszystkich danych i mierników jakie posiadaliśmy. Był to wykres obrazujący jak zmieniała się ocena ekologicznej jazdy na przestrzeni tygodni oraz przedstawienie składowych tej oceny. Po etapie koncepcyjnym zaprojektowaliśmy prototyp i pokazaliśmy go naszym pierwszym respondentom.

Pierwsza tura testów

Wyniki testów okazały się bardzo niepochlebne. Respondenci nie rozumieli idei przedstawionego im ekranu, nie byli pewni jak się po nim poruszać. Menu na dole ekranu nie przysparzało problemów, ale też nie było szczególnie przydatne. Natłok informacji sprawił, że idea ekologicznej jazdy zaginęła w gąszczu liczb i wykresów. Ani jedna osoba z badanych nie wykazała chęci powrotu na ten ekran, ani nie potrafiła określić jakie korzyści mogą płynąć z informacji zawartych w tej części aplikacji.

Nowy projekt

Postawiliśmy na narrację. Chcieliśmy opowiedzieć odbiorcy jak wygląda jego sposób jazdy, podpowiedzieć, co poszło nie tak, co mógłby poprawić i na co zwrócić uwagę. Zastosowaliśmy wskazówki i komunikaty, uprościliśmy interfejs, dodaliśmy elementy grywalności w postaci małych odznak, dodaliśmy feed – zmieniającą się treść w zależności od danych wyjściowych. Nie dajemy już wykresów do analizy. Sami analizujemy i podajemy informacje spersonalizowane. 

Druga tura testów

Tym razem wyniki testów okazały się obiecujące. Opowieść, którą przedstawiliśmy była dużo bardziej zrozumiała niż suche wykresy i wskaźniki. Jednak nie wszystko poszło idealnie. Wyciągnęliśmy kilka ważnych wniosków: ton, jakim mówimy nadaje charakter aplikacji, buduje relację z odbiorcą. Postanowiliśmy dopracować język, jakim posługujemy się w naszych wskazówkach. Nie chcemy karcić i pouczać, chcemy wskazywać kierunek i zachęcać do zmian, a ponad to wprowadzić nieco humoru. Chcemy, aby odbiorca miał poczucie, że wskazówki kierowane są do niego, a treść spersonalizowana.

Trzecia tura testów

Respondenci docenili nowy sposób komunikacji i humor, wskazówki były zrozumiałe, a idea ekologicznej jazdy jasna. Sprawnie poruszali się po interfejsie, przewijany ekran nie sprawił nikomu problemu. Jednak pojawiły się wątpliwości. Pewną pułapką było to, ze odbiorcy podczas testu mieli czas na przeczytanie dłuższych komunikatów. Użytkownicy korzystający z aplikacji na co dzień mogą nie mieć tyle czasu i cierpliwości. Poza tym wskazywano pewne trudności w szybkim odnajdywaniu najważniejszych danych. W niektórych przypadkach pojawiał się problem z prawidłową interpretacją okresu, z którego zbieramy dane.

Metodologia 

  • RITE 
  • Testy porównawcze
  • Test 5 sekund
  • 7-10 respondentów w każdej turze